Bill Gates’e Göre Yakın Geleceğin Teknolojileri

https://youtu.be/btV67I0XKTU

Gelecekten bahsederken sürekli çok uzağa bakıyoruz. Robotlar dünyayı ele geçirecek mi geçirmeyecek mi? İşlerimizi elimizden alacak mı almayacak mı? Gibi sorularla meşgulüz hep ama şu anda çok hızlı bir şekilde dünyayı değiştirmeye başlamış bazı teknolojiler bazen gözden kaçabiliyor. Bunlar hangi teknolojiler acaba diye düşünürken Bill Gates’in MIT Technology Review’la gerçekleştirdiği bir röportaja denk geldim. ***Söz konusu teknolojik gelişme konusunda yaşayan efsanelerinden biri olunca onun yaptığı listeye göz atmadan olmaz diye düşündüm ve*** işte karşınızda Bill Gates’e göre önümüzdeki birkaç yıl içinde dünyayı değiştirebilecek bazı teknolojiler.

Daha Yetenekli Robotlar

Dedik ya. Robotların dünyayı ele geçirmeden önce kat etmesi gereken daha çok yol var. Şu anda bizim söylemediğimiz hiçbir şeyi yapamıyor da demiştik önceki videolarda. Misal şu an fabrikalarda bulunan robotlar bir nesneyi bir yerden alıp başka bir yere koyma konusunda inanılmaz başarılı. Ama o nesneyi 1 cm ileri veya geri koyarsanız, ya da başka bir nesne koyarsanız tüm üretim hattı çökebilir. Çünkü nesneyi tanıma ya da nesnenin yerini veya yönünü değiştirme özelliği pek bulunmuyor. İşte yeni bir uygulama sayesinde robotlar artık nesneler hangi yönde veya konumda olursa olsun tanıyabilecek ve ona göre yerini veya yönünü değiştirebilecek. ***Örneğin OpenAI şirketinin bir projesi olan Dactyl şu sıralar tam olarak bunu öğreniyor. Bir robot kol olarak geliştirilen bu robot eline aldığı nesneyi aynı insan gibi alıp çevirebiliyor ve yönünü değiştirebiliyor. Bunu da gerçek nesnelerle çalışmaya başlamadan önce bir simülasyon ortamında gerçekleştiriyor ve sonrasında gerçek nesnelerle çalışmaya hazır hale geliyor. Bahsettiğimiz öğrenme ise rasgele öğrenme şeklinde makineye bırakılıyor. Bu sayede gerçek hayatta ortaya çıkabilecek tüm sorunlara karşı hazır hale geliyor. Mühendislere göre henüz işin başındalar ama tüm sorunlar ortadan kalktığında bu tip robotlar tam da hayal ettiğimiz gibi ***evde sökme takma işlerini, bulaşık makinesini boşaltma işini veya hatta yaşlıların bakımını üstlenebilecek hale gelebilir…

Erken Doğumu Haber Veren Testler

Doğan her 10 çocuktan 1’i erken doğuyor. *Erken doğum da ciddi komplikasyonlara neden olabilen çok sancılı bir sürecin başlangıcı oluyor maalesef. Ve yine maalesef erken doğum genellikle çok geç olmadan anlaşılamıyor. İşte hamileliğin 6. Haftasında yapılabilen yeni bir kan testi ile artık bu risk çok önceden anlaşılabilecek. Doktorlar da buna uygun önlemler alabilecek. Ama daha da güzeli yine bu testi geliştiren Stephen Quake’in başka bir çalışması sayesinde bebeğin Down sendromlu veya başka bir genetik hastalıkla doğup doğmayacağını anlamak için amniyosentez gibi çok riskli ve çok acılı cerrahi müdahalelerin yerine yine bir DNA testi sayesinde tüm bu olası sendromlar da öğrenilebilecek. ***Bu ciddi anlamda çok ama çok önemli bir gelişme. Henüz çalışmalar devam etse de yakın zamanda tüm dünyada çok önemli bir sorunu çözeceğini söyleyebiliriz…

Kişiye Özel Kanser Aşısı

Kanser hala çözüm bulunamamış hastalıklardan biri. En önemli nedeni ise tek bir kanser hücresinde binlerce farklı mutasyonla karşılaşabiliyorsunuz. Bir kişide görülen mutasyonlar ise başka bir insanda görülmeyebiliyor. Bu nedenle belirli bir ilaç, bir aşı geliştirmek bu zamana kadar mümkün olmadı. Ancak Human Genome Project yani İnsan Gen Projesi tamamlandıktan 5 yıl sonra 2008’de araştırmacılar bu konuda ilk adımı attılar. Kanser hastalarından alınan kanserli hücrelerden geliştirilen aşı ile insanın bağışıklık sistemi hücrelerde gerçekleşebilecek kanser mutasyonlara karşı harekete geçiriliyor. Bu bilgiyi alan bağışıklık sistemi kanserli bir hücre ortaya çıktığında ürettiği T hücreleri ile bu sorunlu hücreleri buluyor ve onları yok ediyor. Kemoterapi tedavisinde sağlıklı hücrelerin de zarar görmesi büyük sorunlar yaratabiliyor. Kaldı ki kanserin yayılmasını da önleyemiyor. İşte bu aşı sayesinde yayılan kanser hücreleri de tespit edilebiliyor ve bağışıklık sistemimiz bununla başa çıkmayı artık biliyor. Umarım en kısa zamanda başarıyla tamamlanır bu çalışma ve dünyada bu hastalıktan kurtulmaya çalışan herkese bir umut olur!

Hayvan eti Kullanılmayan Burger

Birleşmiş Milletler’in (BM) beklentisine göre 2050’de dünya üzerinde 9,8 milyar insan olacak. İnsanların alım güçlerinin de artacağını düşünen BM, 2050’de et tüketiminin 2005’e göre %70 artacağını tahmin ediyor. Bunun önüne geçmek için, bilim insanları laboratuvarda yetiştirilebilen et üzerinde çalışmalarını sürdürüyor; Beyond Meat ve Impossible Foods gibi şirketler ise, burger köftesine tat ve besin değeri olarak çok yakın bitkisel köfteleri hali hazırda satışa sunmuş durumda. Görünüşe göre vejetaryen olmadan da vejetaryen olabilecek gibiyiz.

EKG Bilekliği

Giyilebilir cihazlardaki teknolojik gelişmeler insanların kalp hareketlerini sürekli kontrol etmesini kolaylaştırıyor. Ancak kalp krizine sebep olan kalp anormallikleri ancak doktorlar tarafından Elektrokardiyografi (EKG) ölçümü ile tespit edilebiliyor.

EKG sistemlerinin 12 sensörü bulunurken; giyilebilir kalp ritmini ölçen teknolojiler ise sadece tek sensör ile çalışıyor, bu da bir kalp krizini saptamak için yeterli değil. Fakat durum yakında değişebilir: AliveCor şirketi iki sensörlü bir giyilebilir cihaz ile kalp krizini tespit edebildiğini Amerikan Kalp Derneği’ne bildirdi. Apple da bu şirketle birlikte çalışıyor ve AppleWatch’a da bu özellik yakın zamanda gelecek.

Sohbet Edebilen Yapay Zekâ Asistanlar

Amazon’un Alexa’sı, Apple’ın Siri’sini hepimiz biliyoruz; hepimizin telefonunda bulunan, söylediklerimizi anlayan, komutları ses ile anlayıp yerine getiren yapay zekâ (AI) uygulamaları… Bu uygulamaların iletişim yetenekleri sınırlı olduğu için onlarla anlamlı bir konuşma yapmak mümkün değil. Bunun nedeni de bahsettiğim gibi kısıtlı komutlarla çalışması bu asistanların. Ancak başta Google olmak üzere artık bu asistanlar da öğrenmeye başladı. Örneğin Google’ın geliştirdiği BERT isimli bir proje cümlelerde boşlukları tahmin ederek doldurabilmeye başladı. Hatta çoktan seçmeli sınavlarda insanlardan daha başarılı oldu. Bunun yanında Google Asistan’ı biliyorsunuz. İşte bunun gelişmiş hali olan Google Duplex projesi telefonlarınıza cevap verebiliyor. Banka arıyorsa reddedebiliyor ya da restoranı arayıp sizin yerinize konuşup rezervasyon dahi yapabiliyor.

Mevcut bazı sorunlar ortadan kalktığında artık bu asistanlar belki de çocuğunuza bakabilecek, öğretmenlik yapabilecek ve hatta belki de en yakın arkadaşınız ya da sevgiliniz bile olabilecek. Ne dersiniz?

Hatta bu konuyu ele almış bir film bile mevcut. İzleyenler hemen hatırlamıştır.

Bahsettiğimiz bu teknolojilerin dışında kanalizasyonsuz tuvaletler, karbondioksit yakalayıcılar gibi teknolojiler de mevcut. Bill Gates’e göre özellikle sağlık alanında göreceğimiz ilerlemeler çok ama çok büyük bir devrim yaratacak gibi görünüyor. Bana kalırsa da insan hayatını kolaylaştırmadan önce hayat kurtaracak teknolojilerin ve gelişmelerin çok büyük bir hızla hayatımıza girmesi çok ama çok önemli.

Bir sonraki videoya kadar…

Kendinize çok iyi bakın.

Sevgiler!

Kaynaklar:

10 Breakthrough Technologies 2019, curated by Bill Gates – MIT Technology Review

İnovasyon 101 – Teknoloji ve İnovasyon Gündemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.