Elon Musk’ın En Çılgın Projesi? – Neuralink Nedir?

Tesla’yı, SpaceX’i ya da Elon Musk’ın diğer çılgın ötesi projelerini atın kenara. Unutun. Çünkü Elon Musk, çılgınlık seviyesini arşa çıkarmaya karar verdi. Sanırım benim bu zamana kadar duyduğum en akıl almaz projelerden birini hayata geçirmeye başladı.

NeuraLink projesini…

Duydunuz mu? Duymadıysanız bile yakında çok sık duymaya başlayacaksınız. BebarBilim ailesi olarak bu konularda bir adım önde olalım diye bu videoyla ayrıntılarını anlatmak istiyorum size.

Bakalım neymiş bu proje.

Elon Musk müthiş bir girişimci, risk alma konusunda master, farklı gezegenlerde koloniler kurmaya kadar gidecek kadar çılgın bir adam olabilir.

Ama o da bir insan ve onun da bir korkusu var. Bir fobisi.

YAPAY ZEKA.

Öyle böyle korkmuyor yapay zekanın insanoğluna yapabileceklerinden. Bunu birçok kez dile de getirdi.

FEAR VİDEO?

Haksız da değil. Bunu Stephen Hawking de dile getirdi. Yuval Harari de, birçok başka bilim insanı da…

İnsanların yapacağı iş kalmayacak filan. Biliyorsunuz. Dünyayı Değiştirecek Teknolojiler serisinde detayları ile girmiştim bu konuya. İzlemediyseniz mutlaka bir göz atın. Link yukarıda.

İşte tüm bu gelecek olasılıklara karşı elini taşın altına koymaya karar veriyor Elon Musk ve başta bahsettiğim NeuraLink projesini hayata geçiriyor.

Uzatmadan ne olduğunu söyleyeyim, sonra detaylarını anlatayım size.

Neuralink bir BMI yani Brain-Machine-Interface…

Yani BEYİN-MAKİNE-ARAYÜZÜ…

Yani insan beyni ile yapay zekayı birleştirmeyi hedefleyen bir proje…

Bükemeyeceğin bileği öpeceksin projesi bir nevi…

Şimdi detayları ve olasılıkları bir konuşalım.

NeuraLink sayfasında bunu şöyle özetlemiş.

İnsan beynini bilgisayarlar ile fiziksel bir bağlantı olmadan bağlamaya yarayacak bir araç üretmek isteyen bir nöroteknoloji şirketi.

Evet bu işi beyne yerleştirilecek bazı elektrotlar ile yapmak istiyorlar ve yine kendi açıklamalarına göre başlıca amaçlarından biri beyin hasarı yaşayan insanlara yardımcı olabilmek. Beyinde yaşanan fonksiyon bozukluklarını çözmek.

Uzun vadede ise ki bana kalırsa asıl amacı insanı yapay zeka karşısında avantajlı duruma getirmek ve belki de şu anki halimizden daha gelişmiş bir insan formu ortaya çıkarmak…

Süper insanlar geliyor diyebiliriz bir anlamda.

Bu arada Elon Musk’ın bu proje ile ilgili ilham kaynağı bir bilim-kurgu serisi olan Iain Banks’in The Culture isimli kitap serisidir.

Bu seride Samanyolu Galaksisinde yıldızlararası bir yaşam evreninde hümanoidler, uzaylılar ve çok gelişmiş yapay zeka makinelerinin yaşadığı bir evrenden bahsediliyor. Burada diğer türler bu yapay zeka tarafından kontrol ediliyor.

İşte buradan yola çıkarak bahsettiğim gibi Elon Musk bu tip bir senaryoya karşı insanların elinde bir tür silah olmasını istiyor.

Bunu nasıl yapmak istediğine gelirsek.

Beyne yerleştirilecek elektrotlar ile insanın hafızasının ve bilişsel becerilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu elektrotlara da sibernetik implantlar adı veriliyor. Sibernetik makineler ve canlılarda iletişim ve otomatik kontrol sistemlerinin bilimi olarak özetlenebilir.

Bu implantlar ile insan beyni elektronik cihazlar ve yazılımlar ile bir tür bağlantıya sahip olacak… Bu da tam olarak NeuraLink’in amacı zaten.

Bu elektrotları da nasıl yerleştireceğini açıklıyor şirket. Bir robot yardımı ile insanın kafatasında insan saçının onda biri kadar küçük bir delik açılacak ve bu deliklerden robot çok hassas bir şekilde bu elektrotları uygun yerlere yerleştirecek.

Bu elektrotlar bahsettiğim gibi kablosuz olacak ve Elon Musk bu teknolojiyi bluetootha benzetiyor.

Ayrıca şöyle devam ediyor:

“Algıladığınız, duyduğunuz, hissettiğiniz veya düşündüğünüz her şey nöronlarda yaşanan faaliyetlerin sonucudur” İşte NeuraLink de buna odaklanacak. Beynin farklı bölgelerinde kayıtlar gerçekleştirecek ve bu bölgelerde aktivasyon oluşturacak.

Kaldı ki zaten düşündüğümüzde şu an hepimiz birer Cyborg olarak yaşıyoruz aslında. Elon Musk’a göre “Telefonunuz, billgisayarınız ve kullandığınız tüm cihazlar ile bundan 30 yıl öncesine göre normal bir insandan daha geniş bir kontrol alanına sahibiz. Teknolojik bir uzantımız var.”

Nasıl çalıştığına gelirsek. En ilginç tarafı bu.

NeuraLink ile insan beyni bilgisayardan doğrudan bilgileri indirebilecek veya yükleyebilecek.

Size bir şey hatırlattı mı bu?

GORA

Matrix’te de böyleydi. Yeni beceriler edinmek için Neo’da bilgisayardan becerileri indiriyordu.

Bu gelişme ile ilgili endişeler de işte tam olarak buradan çıkıyor.

Matrix veya Skynet gibi senaryolar için bunun ilk adım olacağı söyleniyor.

Musk bu korkulara karşı “Zorunda değilsiniz, bunu isterseniz taktırmayabilirsiniz” diyor ama bilemiyorum…

Şimdi çerçeveyi biraz genişletelim istiyorum. Ne anlama geldiğini daha iyi kavrayabilmek adına.

Bu gelişme TECHNOLOGICAL SINGULARITY yani Teknolojik Tekillik denen olasılığı inanılmaz hızlandıracak gibi görünüyor.

Nedir peki Teknolojik Tekillik?

Bunu da ke gelecek bilimcisi olarak bildiğimiz Ray Kurzweil şöyle açıklıyor.

Teknolojideki tekillik, teknolojinin çok hızlı (üssel hızlarda) gelişmesinden kaynaklanır. Yani teknolojiyi öyle hızlı geliştiriyoruz ki yakın zamanda kendimizden daha akıllı makineler geliştirmiş olacağız ve teknolojik gelişim hızı makinelerin tasarrufuna geçtiğinde sonsuz hızlara çıkacak. Çünkü makineler de kendilerinden daha akıllı makineler yapacaklar. Bu denkleme göre, makine insan zekasını geçerse gelecek öngörülemez yani sonsuz olur.

Tarih de veriyor Kurzweil…

Birkaç yıl içinde insan beynini simüle edebilecek kadar güçlü bilgisayarlar olacak ondan şüphe yok.

Ancak 25 yıl sonra mevcut teknolojiler mevcut halinden 1 milyar kat daha güçlü olacak ve 2029 gibi insan beynini tamamen çözmüş olacağız. Bu da bize insanın tüm becerilerini, özelliklerini ki buna duygular da dahil, simüle edebilecek yazılımlar ve algoritmalar şeklinde geri dönecek.

Makineler birkaç işlemler saniyeler içinde milyarlarca şeyi doğru şekilde hatırlayabilecek, uygulayabilecek. İnsanın iletişim hızından milyonlarca kat daha hızlı bir şekilde bu bilgileri paylaşabilecek.

Ve işte 2045 gibi ise insanlar insan-makine türü bir medeniyete ulaşacak ki bu da yine mevcut teknolojilerin milyarlarca kat daha güçlü olacağı ve buna bizim de katkı yapacağımız anlamına geliyor.

Burası da bahsettiğimiz Teknolojik Tekillik noktası olacak. Ondan sonrasını ise hayal etmek mümkün değil… Edemeyiz…

Bu bahsedilen Moore Yasası ile de örtüşüyor aslında.

Ve belki de burada Kardashev Ölçeğine de bakmak ve medeniyetin bir sonraki seviyeye geçip geçmeyeceğini konuşmak gerekiyor.

Ama konuyu dağıtmadan Moore Yasası ve Kardashev Ölçeğine başka ayrı videolarda bakalım isterseniz. Oradan buraya da bağlantıyı yapar konuyu toparlarız…

NeuraLink’e dönersek.

İşte tüm bu olasılıkları mümkün kılacak bir teknoloji NeuraLink…

Sadece evin ışıklarını düşünce gücüyle açıp kapatmaktan bahsetmiyoruz burada.

Sevdiklerimizle neredeyse telepatik bir biçimde iletişim kurabilir, hiçbir cihaza ihtiyaç duymadan internette gezinebilir ve Yapay Zeka ile etkileşim halinde olabiliriz. Ya da az önce bahsettiğimiz gibi o anda ihtiyacınız olan – misal Korece Konuşmak – gibi becerileri saniyeler içinde kazanabilirsiniz.

Ya da sağlık açısından özellikle felçli hastaların tekrar hareket kabiliyetini kazanmasını sağlayabilir. Bu çok uzak bir olasılık değil bu arada. Ne de olsa insan beyninde motor fonksiyonları gerçekleştirmesini sağlayan bölümleri biliyoruz. Bu bölümleri kontrol edebildiğimizde müthiş bir devrim görebiliriz bu alanda.

Ki şimdilik bu teknoloji ile ilgili bildiklerimiz de bu kadar. Bana göre ve farklı bilim insanlarına göre olasılıkları da paylaşmaya çalıştım sizinle.

Diğer bir heyecan verici tarafı ise belki de aranıza bu alanda çalışmak isteyenler vardır ve kendini bu konuda geliştirmek isteyenler olabilir.

Çünkü Elon Musk yakın zamanda bu projenin detayları ile ilgili bir canlı yayın gerçekleştirdi ve yayına şu cümle ile başladı.

“Bu yayının amacı bu konuda çalışacak insanlar aradığımızı duyurmaktır”

Nörobilim insanları, dijital tasarımcılar, çeşitli alanlarda mühendislere ihtiyaç duyuluyor.

Her yeni gelişme bize yeni iş imkanları açıyor gördüğünüz üzere. Ve dünyayı değiştirecek isimler olma fırsatı sunuyor.

Ben de özellikle bu konuda bir video hazırlamıştım biliyorsunuz. Gelecekte ne tür iş imkanları olacak ve hangi bölümleri okumalı ve kendimizi hangi konularda geliştirmeliyiz konulu.

Belki de aramızdan birileri gelecekte bu teknolojilerin öncülerinden olur kim bilir…

Bu konuyla bağlantılı az önce de bahsettiğim gibi videolar gelecek. O yüzden abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın… BebarBilim’den de sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çevrenize bahsedin lütfen.

Ve…

Bir sonraki videoya kadar…

Kendinize iyi bakın…

İyi ki varsınız!

Kaynaklar:

Neuralink: How the Human Brain Will Download Directly from a Computer

5 Ways Ray Kurzweil Is Inspiring Future of Tech and Innovation

The Potential Benefits of Neuralink May Lie in Science Fiction

Neuralink Say They Will Mitigate the Existential Threat of AI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.