3 Boyutlu Yazıcılarla Dünyayı Yazdırmak – Dünyayı Değiştirecek Teknolojiler 5. Bölüm

Herkese merhaba.

Bugün yazıcılardan bahsedeceğiz.

Yazıcı dediğimizde hala kağıda bir şeyler yazdırma aklımıza geliyor.

Ama size yazıcılar dünyada açlığı bitirecek, afet bölgelerinde yardıma muhtaçların imdadına yetişecek, bir günde bir bina dikecek desem?

Burada tabiki klasik yazıcılardan değil 3 Boyutlu yazıcılardan bahsediyorum. Dediğim gibi hala insanların tam olarak kavrayamadığı inanılmaz teknolojilerden birisi ve daha çok ama çok yeni.

Bir süredir hayatımızda ancak henüz çok az uygulama gördük ve çoğunlukla oyuncak gibi algılanıyor.

Ama dünyayı nasıl değiştireceğine dair birkaç örnekten bahsettiğimde ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Öncelikle 3 boyutlu yazıcı nedir ona bir bakalım.

3 Boyutlu yazdırma katı veya sıvı malzemelerin 3 boyutlu bir model baz alınarak çok ince katmanlar halinde birleştirilerek bir nesneyi yazdırma teknolojisidir.

Burada malzemelerden de bahsetmek gerekiyor.

3 boyutlu yazıcılarda plastikten, geri dönüşüm malzemelerine ve hatta metale kadar aklınıza gelebilecek tüm malzemeler kullanılabiliyor.

Bu nedenle 3 boyutlu yazıcılarla yapabileceklerinizin sınırı yok. Kalemden pastaya, ayakkabıdan araba motoruna ve hatta bir eve kadar aklınıza gelebilecek her şey bir 3 boyutlu yazıcıdan çıkartılabilir.

Ev mi? Cidden mi?

Evet. Cidden.

Hadi 3 boyutlu yazıcı ile bir ev nasıl yapılıyor önce onu izleyelim:

*video: 3D House printing

Bu ev NewStory isimli dünyada evsizliği bitirme amacıyla kurulmuş bir yardım kuruluşu ile ICON isimli bir teknolojik inşaat şirketinin ortak çalışmasının bir sonucu.

Iki şirket VULCAN ismini verdikleri ve inşaat malzemelerini kullanabilen bir 3 boyutlu yazıcı üretmeyi başardı ve bu yazıcı ile 200 metrekarelik bir evin inşaatı ne kadar sürüyor biliyor musunuz?

Bir günden daha az.

Sıfırdan bir ev 1 ev 1 günden kısa bir sürede oturmaya hazır hale geliyor.

Son istatistiklere göre dünyada 1.6 milyar insan ya evsiz ya da çok kötü şartlarda yaşıyor. Bu tip bir teknolojinin getirilerini bir düşünün. Yazıcılar dünyada evsizliği bitirebilir.

Ayrıca VULCAN isimli yazıcının maliyetinin de sadece 4000 dolar civarında olduğunu söylüyor yetkililer.

Çok iyi değil mi?

Gelecek geliyor arkadaşlar. Ve çok iyi şeylere gebe.

Daha bitmedi. 3 boyutlu yazıcılarla yapabileceklerimizin sınırı yok.

Başka bir örneğe bakalım.

İstediğiniz yemeği dakikalar içinde yazdıran bir yazıcı var mesela.

BeeHex isimli şirketin sahibi Anjan Contractor bu vizyonun sahibi. Birgün herkesin evine gireceğini düşünüyor bu yemek yazıcılarının. Farklı malzemelerden oluşacak kartuşlar çok uzun süre kullanım ömrüne sahip olacak ve tamamen size özel bir diyet programı ile size özel yiyecekler hazırlayabilecek.

Öncelikle NASA bu ürünü uzay görevlerinde kullanmayı düşündüğü için kendisine yüklü bir yatırım yapmış. Hangi görev olabilir bu sizce? Evet. Mars’a insanlı uçuşlar için işler ciddiye binmeye başladı anlayacağınız.

Ayrıca bu yüzyılın sonlarında dünya nüfusunun 12 milyarı bulacağı düşünüldüğünde mevcut gıda sanayisinin bu kadar insane yetmeyebileceği konuşuluyor. Onun için yiyecekle ilgili bakış açımızı değiştirmeliyiz diyor Contractor.

Bunun yanında bu gıda yazıcısının yazılımı da open source yani açık kaynaklı olacak. Bu da şu anlama geliyor, ne yapacağınıza karar vermediğinizde sistemde bir başkasının hazırladığı bir yemeği seçip düğmeye basacaksınız. Yazıcı ne kadar yağ, protein, karbonhidrat vs. koyacağını kendisi hesaplayıp gerekli şekilde ayarlayacak.

Bu yazıcı henüz prototip aşamasında ancak gerçekleşmesi çok uzun sürmeyecek gibi görünüyor.

Ama asıl devrimi tıpta gerçekleştirecek 3 boyutlu yazıcılar.

Bu gördüğünüz 3 boyutlu yazıcıdan çıkarılmış bir kalp!

Evet. Tamamen fonksiyonel ve organik malzemelerle çıkarılmış ve bir insane nakledilmeye hazır bir kalp.

Bu işin uç noktası tabi. Gelecekte daha çok karşılacağımız türden bir gelişme.

Ama bugün dahi 3 boyutlu yazıcılarla protez organlar üretiliyor ve insanlar kullanıyor.

Örneğin suriyedeki savaşta hayatını kaybedenlerin yanında binlerce insan uzuvlarını kaybetti.

Bir hastane bu hastalara kaybettikleri uzuvlarını yazıcılardan çıkararak ve tamamen kendilerine özel bir protez sağlayarak yardımcı oluyor.

3 boyutlu yazıcılarda çıkarılan ve tamamen fonksiyonel olan organlar arasında böbrek ve karaciğer dokusu, kalp kapakçıkları, çene, kalça ve hatta 3 boyutlu yüz bile bulunuyor.

Sadece insanlar için değil, hayvanlar için de inanılmaz faydalar söz konusu.

Sizi bir kaplumbağa ile tanıştırayım.

Adı Fred.

Brezilya’da bir orman yangını sonrasında kabuğunun %85’I yanmış şekilde bulunuyor Fred.

Kendisine Animal Avengers adını veren bir grup kendisini bulduğunda çok kötü durumdaydı ve normal bir tedavi ile kabuğunun kurtarılma şansı yoktu. Kabuğu olmadan da yaşaması imkansızdı.

Bu grup özellikle ekipteki bir 3 boyutlu yazıcı tasarımcısı sayesinde farklı açılardan fotoğrafını çektikleri Fred için mısır bazlı bir malzeme ile dört parçadan oluşan ve birbirine geçen bir kabuk yazdırıyor. Ufak bir ameliyatla tekrar bir kabuğa sahip oluyor Fred.

Ayrıca kendisini kötü hissetmesin diye bir sanatçı ile anlaşarak kabuğunu normal bir kablumbağa kabuğuna benzeyecek şekilde boyuyorlar.

Bu grup Fred’den önce de gagası kırılmış tukanlar, papağanlar ve kazlar için de gaga tasarlayıp normal bir hayat yaşamalarını sağlamışlar.

Gördüğünüz gibi 3 boyutlu yazıcıların mevcut örnekleri bile akıllara durgunluk verecek cinsten.

Bazı zorluklar aşıldığında olabilecekleri ise hayal etmek gerçekten güç.

Ama birçok uzmana göre 3 boyutlu yazıcılar fabrikalara duyulan ihtiyacı büyük ölçüde ortadan kaldırabilir.

Ne alaka?

Şöyle ki.

Şu an dünyada alınıp satılan şeylerin birçoğu tüketici ürünleri yani tişört, ayakkabı, elektronik cihazlar vs. olduğu düşünüldüğünde mahallenizde açılacak kapsamlı bir 3 boyutlu yazıcı merkezi sayesinde mağazaya gitmeden istediğiniz şeyin çıktısını alabilirsiniz.

İnternette bir ayakkabı mı beğendiniz? Sadece tasarımını satın alıp 3 boyutlu yazıcı merkezine gidip o ayakkabıyı yazdırabileceksiniz.

Hatta biraz kalburüstü bir zenginliğiniz varsa bu yazıcılardan evinize de bir tane alabilir ve sabah kıyafetinize uygun bir ceket bulamadığınızda birkaç dakikada istediğiniz tarzda ve renkte ceketi yazdırıp giyebilirsiniz.

Başa sarmak ve biraz da toparlamak gerekirse. 3 boyutlu yazıcı teknolojisi daha dün hayatımıza da girmedi bu arada. 1984 yılında ilk kez patenti alınmış. O zamandan beri ise geliştirilerek bugünkü aşamaya gelmiş ve daha gidecek de çok yolu var.

Aslında tüm teknolojilerin izlediği süreci izliyor diyebiliriz. Kişisel bilgisayarlar ilk ortaya çıktığında o zaman herkes sadece şirketlerin ve devletlerin işine yarayacağını düşünüyordu mesela. Sonra olanları biliyorsunuz zaten. Buna teknolojide “adoption cycle” diyorlar. Yani “kabul etme döngüsü”. Yeni bir teknolojinin normal tüketicinin erişimine açılmasını ifade eder bu.

3 boyutlu yazıcılarda da aynı döngüye girmiş bulunuyoruz. Bu sürecin de çok hızlı ilerleyeceğini iddia edersek çok da yanlış söylemiş olmayız.

Bunun nedenlerinden biri de “OPEN SOURCE” yani “AÇIK KAYNAK” altyapısı. Ne kadar çok insanın erişimine açılırsa, ortak bir hedefe dönüşür bir teknoloji. Herkes elbirliği ile onu geliştirir açık kaynak sayesinde.

Bizi hangi açıdan ilgilendiriyor peki? Az önce verdiğim örnekler aslında buzdağının görünen kısmı. Bu teknoloji çok başka bir şeye hizmet edecek. Üretimin demokratikleşmesine.

İnternetin her şeyi demokratikleştirmeye başlaması gibi.

Önceden topluluğa bir şey yayınlamak istediğinizde birçok yerden izin almalı, bir kanalla anlaşmalıydınız. Bugün elinde telefonu olan herkes youtube’dan anında yayın yapabilecek durumda. Televizyon kanallarının tekelinden kurtuluştur bu nereden bakarsanız bakın. Sosyal medyanın geleneksel medya karşısında ne kadar güçlü olduğunu hepimiz görüyoruz.

Tabiki bunun sınırları var. Zira cep telefonunuzla Lord of The Rings gibi bir başyapıt çıkaramayabilirsiniz elbette. Ama bu sınır bahsettiğimiz demokratikleşme akımına ters düşen bir sınır değil. Eğer çekebilirsen bunu yayınlayabilirsin.

3 boyutlu yazıcılarda da aynı şey söz konusu. Koca bir uçağı evinizdeki yazıcıdan çıkaramayabilirsiniz elbette. Ama olasılıklar o kadar sınırsız ki bir gün evindeki yazıcıdan çıkardığı minik minik parçaları birleştirip uçak yapan biri de çıkabilir.

Birkaç kez söylediğim gibi. Olasılıklar sınırsız. Dedik ya. Bir yeniliği insanlara açın ve neler olabileceğini oturun izleyin.

Hep üretim, sanayi vs. kullanımlarına baktık mesela 3 boyutlu yazıcıların. Ama bir grup sanatçı bu teknolojinin bu amaçla kullanılabileceğini de keşfetmiş misal. Bakın 3 boyutlu yazıcı ile ne tür sanat eserleri ortaya çıkmış:

Tabi burada şundan da bahsetmek lazım. Evinize bir 3 boyutlu yazıcı aldığımızda olay bitmeyecek. 3 boyutlu yazıcılar tüm sanayileri ortadan kaldırmayacak. Belli sektörlerde elbette hala fabrikalara ihtiyaç duyacağız. Ayrıca istediğiniz ayakkabıyı çıkarabileceksiniz elbette ama bunu tasarlayacak insanlara da hala ihtiyaç olacak.

Diğer taraftan bu teknolojinin de en büyük sorunundan bahsetmek lazım.

Kim, nasıl denetleyecek bunu?

Zira metal yazıcılar da yavaş yavaş çıkmaya başladı. Arabanın diferansiyelini yazdırabileceksiniz mesela. Bu müthiş. Ama bu şu anlama da geliyor. Birisi evinde tam otomatik bir silah da yazdırabilir…

O nedenle bir denetleme mekanizması oturmadan da evimize girmesini çok beklememek lazım.

Özetle. Bu teknolojinin dünyayı ne denli değiştirebileceğini anlatabilmişimdir umarım.

Gelişmeleri çok yakından ve heyecanla takip ettiğim teknolojilerden biri de bu 3 boyutlu yazıcılar.

Herhangi bir yenilik olduğunda yine buradan ya da sosyal medya hesaplarımdan duyuracağım. Takipte kalın…

Çok yakında tekrar görüşmek üzere.

Hoşçakalın!

Kaynaklar:

How 3D Printing Could Revolutionize the Future of Development

Creating Access to 3D Printers through Sharing | Global Opportunity Explorer

3D Printed Structures Save Time | Global Opportunity Explorer

These homes are proof that 3D printing could help resolve global homelessness

The audacious plan to end hunger with 3-D printed food — Quartz

Elon Musk’s Neural Lace Could Use Brain-Stimulating Tech to Make Us Smarter

The future of medicine is in 3D printing. These are some of the most amazing applications for 3D printing in the medical sector.

Tech eases Syrians’ trauma in Jordanian refugee camp – BBC News

Fred the Tortoise Gets New Shell, Thanks to 3D Printing

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.